Witamy w strefie Wyżyny Teatralnej

"Wyżyna teatralna" powstała w 2008r. z inicjatywy Henryka Kowalczyka, odbyła się w Kopinie (gmina Cyców). Wówczas glównym zalożeniem bylo kształtowanie społeczenstwa obywatelskiego w społecznosciach lokalnych województwa lubelskiego poprzez inwestowanie w kapital ludzki i społeczny, co, na równi z kapitalem finansowym, jest podstawa rozwoju lokalnego. Budowanie zwiazków miedzy ludzmi, wzajemnego zaufania i zaangazowania w sprawy wspólnoty, realizujace nowoczesne myslenie patriotyczne, odbyło sie poprzez animacje życia kulturalnego w sferze teatru."Wyżyna teatralna" ma charakter spotkań najciekawszych teatrów województwa lubelskiego, podczas których odbywają się prezentacje teatralne oraz warsztaty dla instruktorów i pozostałych uczestników projektu, prowadzone przez aktorów zawodowych. Spotkania koncza sie przygotowaniem i pokazem wspólnego widowiska wszystkich aktywnych uczestników projektu..w tym roku Wyżyna Teatralna odbedzie sie w miejscowosci Rudka (Gmina Ruda - Huta, pow. Chelm) Organizatorem wyżyny jest Gminny Osrodek Kultury w Rudzie-Hucie a dokladniej Teatr OKO stad tegoroczna nazwa: "Wyżyna Teatralna OKO - liczne obserwacje"
Wyżyna Teatralna jest już drugim tego typu projektem Teatru OKO realizowanym w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. W pierwszym koncentrowalismy sie na warsztatach i uzyskaniu srodków na realizacje spektaklu, natomiast drugi dotyczy kontynuacji Wyzyny teatralnej.
Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich jest skierowany do małych srodowisk, które poprzez inicjatywy oddolne chca zintegrowac lokalne spoleczenstwo. Festiwal teatralny doskonale sie wpisuje w takie dzialania. Poprzez festiwal chcemy zjednoczyc srodowiska teatralne z lokalnym spoleczenstwem, pokazac, ze teatr to nie "piekny budynek", do którego trzeba sie ladnie ubrac. Mamy nadzieje, ze uda nam sie przekonac sceptyków, ze TEATR to wspaniala zabawa, do której moze dolaczyc kazdy.
Formalnie "Wyżyna Teatralna OKO - liczne obserwacje" jest to projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie - Hucie (Teatr OKO) w partnerstwie z Wojewódzkim Osrodkiem Kultury oraz Fundacją Sztuki im Brunona Schulza.


 

 

kontakt: Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza, ul. Dolna Panny Marii 3, 20-010 Lublin, tel. (81) 532 42 08, wew. 19